Technické památky Libereckého kraje

Verze pro tisk |

Technické památky Libereckého kraje: železnice, pivovar i univerzita

Věda, výroba a technika. Slova, která by stačila k popisu historie Libereckého kraje. Není proto divu, že je region jednou z kolébek průmyslu v celé České republice. V jeho industriální tváři se prolíná minulost se současností a odkaz předků je živý podnes.

K průmyslové výrobě neodmyslitelně patří železnic, jimiž je liberecký region doslova protkaný. Jednou z nich je celorepublikový unikát – ozubnicová dráha. Takzvaná Zubačka propojuje města Tanvald, Kořenov a Harrachov a je nejstrmější tratí v celém Česku. Provede nejkrásnějšími místy Jizerských hor a skrze Jizerský most dovede až do Krkonoš. Milovníci historie a techniky pak mohou zavítat do kořenovského Muzea ozubnicové dráhy, kde si prohlédnou exponáty či fotografie vázající se k unikátní trati.

Historické železnice lákají jak skutečné železniční nadšence, tak i kluky všechno věku. Od malých, až po ty v seniorském věku. V našem kraji si přijdou na své,“ říká Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Další jedinečnou železnicí je 4,5 kilometru dlouhá Muzejní sklářská lokálka Česká Kamenice – Kamenický Šenov, která vtáhne do zákoutí Lužických hor na místa, kde je sklo doma. Příkladem je jedna z nejstarších skláren v Evropě – Sklárna Jílek v Kamenickém Šenově. Dříve vyráběla černé burelové sklo a sklo tmavých barev. Dnes se kromě ruční výroby tradičního foukaného skla zaměřuje i na vitráže a sklo pro architekturu.

Již 150 let stojí v Dubé stará sušárna chmele, která je významnou technickou památkou v Máchově kraji. „V posledních letech se podařilo sušárnu chmele z velké míry zrekonstruovat. Je to zcela unikátní památka a jsem ráda, že i díky podpoře Libereckého kraje se podařilo rekonstrukci posunout. Předpokladem takového úspěchu je vždy zájem majitele, v tomto případě města Dubá,“ řekla Květa Vinklátová. Její význam je o to cennější, jelikož se dochovala jako jediná z celkových šesti sušáren a siříren, které se v Dubé nacházely, a je upomínkou na rozkvět zdejšího chmelařství, jež ovlivnilo i podobu lidových staveb.

Nahoru