Dnes je 30. 09. 2024
svátek má Jeroným

Řemeslo a umění ve skle

Archiv

„Před sto lety proběhla v Novém Boru první doložená uměleckořemeslná sklářská soutěž. Podnět k ní tehdy dali malíř skla Alexandr Pfohl, jeden ze zakladatelů našeho muzea, a Hugo Max, pedagog c. k. Odborné sklářské školy v Kamenickém Šenově,“ připomíná ředitelka Sklářského muzea v Novém Boru Petra Ajšmanová tradici obnovenou v roce  1994.   Letos bylo do soutěže přihlášeno sto čtyřicet jedna prací rozdělených do deseti kategorií. Soutěžní díla byla vytvořena ve sklářských hutích a rafinériích, v uměleckých ateliérech a v odborných sklářských školách a na jejich vzniku se kromě sklářských výtvarníků a studentů podíleli mistři sklářských řemesel, technologové, malíři, brusiči a rytci skla
„S potěšením jsme konstatovali, že přihlášených prací bylo podstatně více než v minulých ročnících, což je dobrý signál v době, kdy je také ruční výroba skla zasažena krizí. Překvapil nás zejména velký zájem  mladých umělců a řemeslníků,“
 přiznává místostarosta Nového Boru Stanislav Valdman.  Ředitelka muzea zdůrazňuje neměnný cíl soutěže pořádané jako trienale. „Poskytujeme umělcům a řemeslníkům prostor, aby mohli své práce prezentovat široké veřejnosti. Zvlášť v současné nelehlé situaci českého sklářství je tato podpora velmi důležitá.“ 
Výsledky 6. ročníku soutěže Řemeslo a umění ve skle budou vyhlášeny 19. června v Navrátilově sále v rámci sklářských slavností.  Všechna díla budou následně k vidění v novoborském sklářském muzeu, kde jejich výstava potrvá až do 4. října „Stalo se dobrým zvykem, že autoři ponechávají vítězné soutěžní práce ve sbírkách muzea,“ podotýká Petra Ajšmanová. „Expozice nejlepších prací ze všech uplynulých ročníků je pod názvem Mistři sklářských řemesel trvale instalovaná v prvním patře Turistického informačního centra v Novém Boru.“