Dnes je 19. 09. 2024
svátek má Zita

Skleníky v liberecké botanické zahradě se dočkají obnovy

Skleníky v liberecké botanické zahradě se dočkají obnovy

(náměstkyně hejtmana Květa Vinklátová)

Více než 20 let staré opláštění skleníků v liberecké botanické zahradě se dočká obnovy. Liberecký kraj poskytne na tento projekt celkem 2.160.000 korun mimo běžný rozpočet organizace. Nové skleníky bude mít botanická zahrada ještě letos, s nejvyšší pravděpodobností už na konci října letošního roku.

Opláštění skleníků v botanické zahradě je v nevyhovujícím stavu. Je poškozené UV zářením, má mnoho prasklin v plexiskle, které navíc zarůstá mechem. Netěsní tam také střechy i okna. Rozhodli jsme se proto vyhovět žádosti pana ředitele Václava Lenka o účelový příspěvek mimo rozpočet organizace a poskytneme botanické zahradě na obnovu skleníků 2.160.000 korun, uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu.

Výměny se dočká celé opláštění pěstebních skleníků č. 8, 9 a 10. Zároveň se nainstaluje nová stínící clona s tepelně izolačními vlastnostmi, což uspoří energii zejména v zimním období. Skleníky č. 8 a 9 doplní větrací okna pro lepší termoregulaci v období letním.

V rámci modernizace botanické zahrady budou kromě dokončení první etapy rekonstrukce opláštění depozitního skleníku pokračovat práce na vytvoření generelu rozvoje zahrady, do nějž vedení botanické zohlední mimo jiné i výsledky studie hospodaření s vodou a výsledky prověřovací studie zahradních architektů. Vedle těchto technických akcí plánuje botanická zahrada několik výstav a akcí pro návštěvníky – Ledová města, výstavy jarních cibulovin, kaktusů, účast v rámci Crystal Valley Week a další.

„Zřídili jsme též nové oddělení edukace, které se zaměřuje na vzdělávání děti z mateřských a základních škol. Tomu budou odpovídat vzdělávací programy, které nyní připravujeme a chystáme na spuštění do plného provozu od září 2024. Současně oddělení edukace připravuje příležitostné programy jako doplnění některých výstav. Další oblasti jsou propagace a marketing, do kterých budeme letos hledat novou personální posilu. Společně pak budeme usilovat o vypsání soutěže na nové logo a vytvoření nové ucelené grafické identity,“ dodal Václav Lenk, ředitel Botanické zahrady Liberec, kterou vloni navštívilo rekordních 69.807 lidí.


 

 

 

Kraj podpořil hospodaření v lesích a myslivost. Rozdělil dotace a vyhlásil programy na letošní rok

(člen rady kraje Václav Židek)

Liberecký kraj dlouhodobě podporuje hospodaření v lesích a od loňského roku také myslivost. Letos rozdělí dohromady 2.811.334 korun. Celkem 16 dotací míří k zájemcům v rámci dotačního programu Podpora hospodaření v lesích (2.502.648 korun) a 14 dotací z programu Podpora myslivosti (308.686 korun). Rozhodli o tom na svém včerejším jednání krajští radní, kteří navíc odsouhlasili znění podmínek těchto dvou programů na letošní rok.

Lesnický fond Libereckého kraje patří k nejstarším peněžním fondům Libereckého kraje. Dlouhodobě vyhlašujeme program Podpora hospodaření v lesích, v rámci kterého chceme zejména ochránit lesy proti škůdcům pokládáním a asanací lapáků a ochranou porostů nátěrem repelenty. Chceme také podpořit rekonstrukce lesních cest a zabezpečit mladé lesní porosty, a proto podporujeme výstavbu nového oplocení,“ uvedl Václav Židek, člen rady kraje pro resort životního prostředí a zemědělství. „Vloni jsme změnili tzv. Statut Lesnického fondu Libereckého kraje a v aktuální verzi již počítáme i s podporou myslivosti v reakci na výskyt afrického moru prasat v regionu. Z tohoto programu podporujeme lov černé zvěře a chceme snížit riziko značných hospodářských škod.“

Krajští radní na svém včerejším jednání odsouhlasili znění podmínek těchto programů na letošní rok:

1) Program Podpora hospodaření v lesích

Dotované činnosti:

  • v zájmu ochrany lesa proti škůdcům pokládání a asanace lapáků

  • v zájmu ochrany lesa před škodami zvěří ochranný nátěr repelenty a individuální ochrana mechanickou zábranou

  • v zájmu zlepšení stavu lesních cest oprava lesních cest

  • v zájmu monitoringu působení zvěře na stav lesních porostů založení kontrolních a srovnávacích ploch

Kraj poskytne žadatelům dotaci ve výši 50 % prokázaných nákladů. Maximální výše dotace může činit 600.000 korun. Celkem kraj v programu připravil 3,3 miliony. Žádost musí být podána do 3 měsíců od ukončení prací, nejpozději však do 31. prosince letošního roku.

2) Program Podpora myslivosti

Dotované činnosti:

  • pořízení chladicího zařízení uživateli honiteb, které se nacházejí z větší části na území Libereckého kraje a alespoň jedna její část je v den podání žádosti ve vymezeném uzavřeném pásmu I nebo ve vymezeném uzavřeném pásmu II vyhlášenými v rámci mimořádných veterinárních opatření Krajskou veterinární správou Státní veterinární správy pro Liberecký kraj z důvodu zamezení šíření afrického moru prasat

Kraj poskytne žadatelům dotaci ve výši 50 % skutečně vynaložených přímých nákladů na nákup a zprovoznění chladicího zařízení a jeho součástí, nejvýše však může příspěvek činit 30.000 korun na jedno chladicí zařízení. Maximální výše dotace je 60.000 korun. Kraj v programu připravil 1 milion korun. Žádost musí být podána do 3 měsíců od ukončení prací, nejpozději však do 31. prosince letošního roku.


 

Rekonstrukce silnic pokračují. Kraj vybírá další firmy

(statutární náměstek hejtmana Jan Sviták)

Silnice III/26834 z Brniště do Jablonného v Podještědí a silnice III/28737 Chlístov. To jsou další komunikace v regionu, které se dočkají rekonstrukce. U prvně jmenované včera krajští radní odsouhlasili vyhlášení výběrového řízení, u druhé z nich již vybrali konkrétní firmu – je jí COLAS CZ, a.s., a to za nabídkovou cenu 1.734.182,09 korun včetně DPH.

„Letos máme na rekonstrukce silnic a mostů 1,1 miliardy korun. Z toho dotace z evropských zdrojů bude přibližně 193 milionů korun. Očekáváme také 162 milionů korun ze Státního fondu dopravní infrastruktury,“ uvedl Jan Sviták, statutární náměstek pro resort dopravy. „Moc mě těší, že z nedávného hodnocení stavu povrchů komunikací vyplynulo, že za rok 2023 je průměrná známka u silnic II. třídy na úrovni 2,70, u komunikací III. třídy pak 3,06. Stav krajských silnic se tak postupně zlepšuje, a to meziročně. Za předloňský rok totiž byla průměrná známka u silnic II. třídy na úrovni 2,76, u komunikací III. třídy 3,09.“

Přehled konkrétních projektů, o kterých rozhodla krajská rada na svém včerejším jednání:

1. Výběr firmy:

Silnice III/28737 Chlístov, firma: COLAS CZ, a.s., cena: 1.734.182,09 korun včetně DPH

U této silnice dojde k souvislé údržbě stávajícího krytu vozovky od křižovatky silnic III/28737 a III/28736 až na konec této komunikace. Jedná se o úsek dlouhý 382 metrů. Bude také nutné upravit stávající nezpevněné sjezdy a vjezdy z okolních pozemků, jelikož silnice vede intravilánem obce. Zhotovitel bude mít na dokončení stavby dle smlouvy 50 dnů,“ přiblížil Jan Sviták.

2. Zahájení výběrového řízení:

Silnice III/26834 z Brniště do Jablonného v Podještědí, 2. etapa prací, nabídková cena nesmí překročit 84.262.490,96 korun včetně DPH (za akci A + B)

U tohoto projektu jsme investorem rekonstrukce nevyhovujícího povrchu komunikace v úseku od mostu v Brništi do Jablonného v Podještědí ke křižovatce se silnicí II/270. Celková délka rekonstruovaného povrchu činí 4,8 kilometru. Nabídková cena firem nesmí překročit 81.562.433,40 korun včetně DPH. Investorem druhé akce je obec Velký Valtinov. Ta zaplatí vybudování chodníků o celkové délce 528,5 metru. Maximální přípustná cena je 2.700.057.56 korun včetně DPH. Začít stavět by se mělo nejpozději na začátku dubna a firma bude mít rok na dokončení prací,“ doplnil statutární náměstek Sviták.

3. Zrušení zadávacího řízení veřejné zakázky k mostu ev. č. 28618-2 Mříčná

Rozhodli jsme se tuto zakázku prozatím zrušit, jelikož na Semilsku by bylo v tu dobu až neúnosně velké množství uzavírek, které by přinesly řidičům komplikace,“ vysvětlil Sviták.

 

 

Kraj pokračuje v ochraně měkkých cílů, pomůže v prevenci i tvorbě bezpečnostních plánů

(náměstek hejtmana Jiří Čeřovský)

Zpracování a revize bezpečnostních plánů škol a školských zařízení, teoretická školení, semináře pro zaměstnance a praktická cvičení se zaměřením na útok na měkký cíl. To vše podpoří Liberecký kraj v rámci projektu, který navazuje na dotační titul Ministerstva vnitra z období let 2019–2022. Krajští radní na svém včerejším jednání rozhodli o výběru dodavatele těchto služeb přímým zadáním v rámci pravidel veřejných zakázek malého rozsahu. Bude jím firma Doverville, s.r.o. Celková cena nesmí překročit 2.295.370 korun včetně DPH. Její konečná výše se bude odvíjet od počtu zajištěných aktivit.

Tyto aktivity musíme odlišit od nedávno vyhlášeného dotačního programu 1.5, ve kterém máme připraveno 5 milionů korun a jenž se zaměřuje na opatření vedoucí k větší bezpečnosti škol jako měkkých cílů, stanovení bezpečnostních priorit, vytvoření funkčního systému ochrany a nastavení provázaných bezpečnostních opatření. Na včerejším jednání krajské rady jsme totiž rozhodli o výběru firmy, která zajistí zpracování a revize bezpečnostních plánů škol a školských zařízení, teoretická školení a semináře pro zaměstnance škol a školských zařízení a praktická cvičení se zaměřením na útok na měkký cíl,“ uvedl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti. „Volíme cestu přímého zadání. S firmou Doverville máme totiž velice dobré zkušenosti již z předchozích let, jelikož zajišťovala aktivity v rámci programu, který dotovalo Ministerstvo vnitra. Navíc výběrové řízení by zabralo delší čas, a to si při současné situaci nemůžeme dovolit.“

Cílovou skupinou tohoto projektu jsou školy a školská zařízení zřizované Libereckým krajem (většina středních škol v regionu, pedagogicko-psychologické poradny, speciálně pedagogická centra, dětské domovy a základní školy speciální).

Firma letos počítá s tvorbou bezpečnostního plánu ve 20 případech, k jejich revizi dojde u 10 školských zařízení. V plánu je na rok 2024 také 10 cvičení, o nichž bude kraj ještě informovat. Projekt počítá také se dvěma semináři a jedním rozsáhlým součinnostním cvičením s Policií České republiky.

Dosavadní stručný přehled práce Libereckého kraje v oblasti bezpečnosti:

  • V roce 2018 organizace seminářů pro odbornou veřejnost

  • 2019–2021 kraj využil dotační titul Ministerstva vnitra na projekt „Ochrana a zabezpečení škol a školských zařízení jako měkkých cílů“

  • Z dotačních titulů vynaloženo přibližně 3,5 milionu korun, zapojilo se 16 škol a školských zařízení zřizovaných Libereckým krajem a vzděláváním prošlo přes 300 pedagogických i nepedagogických zaměstnanců

  • Dále ve spolupráci s policií – dvakrát do roka cvičení na téma „AMOK – útok aktivního střelce“. Za poslední dva roky se cvičení uskutečnila například na středních školách v Turnově, Frýdlantu, České Lípě a Jablonci nad Nisou

  • Dotační titul ale skončil, a tak nyní krajský odbor školství má vlastní tříletý projekt na systematické proškolování dalších škol zřizovaných Libereckým krajem včetně jednoduchých metodických návodů k běžnému použití ve smyslu strategie UTEČ, SCHOVEJ SE, BOJUJ!


 

 

Výstavba výjezdové základny v Jablonci nad Nisou má reálné obrysy. Kraj bude žádat o dotaci z evropských zdrojů

(členové rady kraje Jiří Ulvr a Vladimír Richter)

Plnohodnotné záložní operační středisko Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje (ZZS LK) a prostory pro výjezdové skupiny záchranářů. To vše by mělo vyrůst v Jablonci nad Nisou u okružní křižovatky v ulici Průmyslová do konce roku 2025. Krajští radní na svém včerejším jednání odsouhlasili závazek spolufinancování a předfinancování projektu a kraj předloží projektovou žádost do 12. výzvy Integrovaného regionálního operačního programu 2021–2027. Celkové předpokládané výdaje projektu včetně vybavení činí 156.727.340 korun včetně DPH (samotná stavba vyjde na 93,2 milionu korun včetně DPH). Stavět by se mělo začít letos v srpnu.

Jsem rád, že pokračujeme vy výstavbách výjezdových stanic pro naše krajské záchranáře. Zajištění zdravotní péče je jednou z našich priorit. Proto je nezbytné zajistit moderní podmínky zejména pro ty, kteří se o zdraví a životy občanů starají,“ uvedl Vladimír Richter, radní pro resort zdravotnictví.

Rozložení výjezdové základny zdravotníků v Jablonci nad Nisou bude následující: ve 3. podlaží vzniknou prostory pro plnohodnotné záložní operační středisko ZZS LK. Prostory 1. a 2. patra budou patřit výjezdovým skupinám. „Ty se v současné době skládají z jedné lékařské posádky v systému rendez–vous, dvou posádek rychlé zdravotnické pomoci a jedné posádky rychlé zdravotnické pomoci, která se věnuje výhradně transportům pacientů mezi nemocnicemi. Nový projekt přinese pracoviště pro jednoho lékaře, tři zdravotnické záchranáře, tři řidiče záchranáře a dle potřeby místo až pro 6 dispečerů zdravotnického operačního střediska,“ doplnil radní Richter.

Pracoviště v případě potřeby bude trvale připraveno technicky převzít funkci zdravotnického operačního střediska celé ZZS LK. Z toho důvodu je nutné vybavit záložní operační středisko v Jablonci nad Nisou veškerou IT a komunikační technikou potřebnou k zajištění základní zdravotnické přednemocniční péče. Záložní zdravotnické operační středisko tak může být zcela nezávislé od primárního operačního střediska, které se nyní nachází v liberecké ulici Klášterní.

Rozložení závazku spolufinancování kraje na projekt výstavby výjezdové základny v Jablonci nad Nisou:






Rok

Celkové výdaje projektu

Nezpůsobilé výdaje projektu

Spolufinancování a předfinancování projektu

 

 

LK (15 %)

EU (85 %)

2024

14.000.000

0

2.100.000

11.900.000

2025

94.881.340

19.634.230

11.287.066

63.960.044

2026

47.846.000

47.846.000

0

0

celkem

156.727.340

67.480.230

13.387.066

75.860.044

 

 

 

 

 

rok

 

LK (100 %)

 

 

2027

 

3.950.000

 

 

2028

 

3.950.000

 

 

2029

 

3.950.000

 

 

2030

 

3.950.000

 

 

2031

 

3.950.000

 

 

Celkem udržitelnost

 

19.750.000

 

 

Projektovou žádost k výstavbě výjezdové základny a záložního operačního střediska v Jablonci nad Nisou předložíme konkrétně do 12. výzvy Integrovaného regionálního operačního programu 2021–2027. Očekáváme dotaci ve výši 85 % způsobilých výdajů projektu, což by mělo tvořit zhruba 76 milionů korun včetně DPH,“ doplnil Jiří Ulvr, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Přehled dokončených staveb výjezdových stanic ZZS LK v regionu a také další plánované projekty (vyjma zmíněný Jablonec nad Nisou):

1) výjezdová stanice v Rokytnici nad Jizerou, dokončeno v srpnu roku 2020, cena: 16,96 milionu korun (z toho ZZS LK zaplatila 3,6 milionu korun, zbytek kraj)

2) Rekonstrukce a přístavba výjezdové základny ZZS LK v Liberci na letišti, dokončeno v červnu 2022, cena: 22.674.000 korun (výše dotace z REACT-EU 20.349.910 korun)

3) Výjezdová základna v Hrádku nad Nisou, staví se od dubna 2023, bude dokončena pravděpodobně v první polovině letošního roku, cena: 24.602.980 korun (dotace z RAP – IROP činí 20.912.534 korun)

4) Výstavba výjezdové základny ZZS LK ve Frýdlantu, nyní se hledá vhodný dotační titul, celkové odhadované náklady na projekt činí prozatím 120.000.000 korun

5) Výjezdová základna ZZS LK v Semilech, nyní před podpisem memoranda o převzetí pozemků, začít stavět by se mohlo již letos, odhadované náklady činí 80 milionů korun

6) Vznik integrovaného výjezdového centra v Turnově, již po podpisu memoranda mezi krajem a Ministerstvem vnitra, náklady 260.000.000 korun bez DPH (podmínkou ale obdržení dotace od MV ve výši 110 milionů a další kompenzace týkající se majetkových převodů), pokud vše půjde podle plánu, hotovo by mohlo být ve druhé polovině roku 2026

 

 


 

 


 


 

Mgr. Filip Trdla

tiskový mluvčí Libereckého kraje

Facebook: Libereckraj

X: Libereckykraj

Instagram: Libereckykraj

alt
alt
alt
alt