Preventivní akce kraje navštíví na 130 restaurací

Verze pro tisk |

Alkohol a problematika drog je tématem preventivní kampaně „Neber druhým budoucnost II“, která startuje právě dnes.

Tuto akci připravil Liberecký kraj již podruhé. Během letních měsíců je možné v restauracích, barech i na diskotékách v našem kraji potkat tým mladých lidí, který bude zábavnou formou podávat veřejnosti informace o nebezpečí řízení pod vlivem alkoholu, zbytkového alkoholu a dalších návykových látek. Další částí kampaně budou dopravně bezpečnostní akce na komunikacích realizované s Policií ČR.

„Kampaň „Neber druhým budoucnost II“ jsme realizovali již v loňském roce. Byli jsme mile překvapeni, jak pozitivně byla přijata návštěvníky v restauracích. Zjistili jsme ale, že mezi řidiči koluje spousta mylných informací o alkoholu za volantem a že spousta řidičů přesně neví, jaké postihy jim hrozí. Letos v rámci kampaně navštíví náš tým téměř 130 provozoven v celém kraji. Ale budeme se podílet i na kontrolách v terénu s Policií ČR, které se zaměří i na těžší téma a tím je problematika drog při řízení vozidel. Ukážeme lidem, jak moc nebezpečné mohou být a co způsobují,“ uvedl Martin Sepp, náměstek hejtmana pro resort dopravy.

V Libereckém kraji podle údajů policistů stoupl počet řidičů, kteří se dopustili přestupku řízení pod vlivem alkoholu v loňském roce z necelých čtyř set na téměř šest set. Za první polovinu roku 2011 pak dochází k menšímu poklesu sledovaných přestupků oproti loňskému roku. Co je však zarážející je vysoký počet přestupků řidičů, kteří řídili pod vlivem drog a to zejména na Českolipsku.

Alkohol a jiné návykové látky ovlivňují schopnost řízení motorového vozidla. Alkohol je zcela jasným nepřítelem řidičů a jeho negativní vliv na řízení je zcela prokázán, již od 0,2 g/kg alkoholu v krvi. Řidič již v takovéto lehké opilosti má tendenci více riskovat, hůře například odhaduje vzdálenost, snižuje se schopnost rozeznat pohybující se světla. Vyšší míra alkoholu v krvi pak sebou samozřejmě přináší závažnější problémy a riziko nehody a riziko zranění se významně zvyšuje,“ říká k problematice alkoholu za volantem plk. Mgr. Petr Rajt, vedoucí územního odboru Česká Lípa.

U drog je problematika malinko složitější s ohledem na různé následky intoxikace různými návykovými látkami. I přesto, že každá droga přináší jiné „potěšení“, vliv na řízení je u všech samozřejmě negativní. Informace, že např. marihuana sice snižuje pozornost a narušuje schopnost udržet trajektorii vozidla, ale vše je pak vyváženo nižší rychlostí, je trochu zavádějící. Snížení rychlosti je samozřejmě jeden z nejvýznamnějších kroků jak snížit riziko nehody, nicméně k vážným dopravním nehodám může dojít i v nižších rychlostech a to zejména tam, kde se setkávají řidiči s chodci nebo cyklisty, tedy ve městech. Že drogy za volant nepatří, je zřejmé. V České republice hrozí řidičům za řízení pod vlivem alkoholu vysoké nejen peněžité tresty, které se mohou vyšplhat až na 50.000,- Kč nebo až na rok vězení,“ vysvětluje plk. Mgr. Petr Rajt.         

 

Zpracoval:

Ing. Jan Polák, Koordinátor bezpečnosti silničního provozu, Liberecký kraj

Nahoru