O kurzy pro začínající motocyklisty byl velký zájem

Verze pro tisk |

Dnes a během včerejšího dne se na autodromu v Sosnové učili začínající motocyklisté bezpečné jízdě. Liberecký kraj již podruhé zrealizoval projekt s cílem ovlivnit nehodovost motocyklistů pod názvem „Učme se přežít“. Během dvou kurzů si své znalosti a dovednosti v bezpečné jízdě vylepšilo více než 120 motocyklistů.

            „Většina vážných dopravních nehod motocyklistů je spojena s mladými lidmi, jejich nedostatečnými zkušenostmi a chybějícím tréninkem bezpečného ovládání motocyklu. U motocyklů platí, že i malá chyba v provozu může být krutě trestána a mít fatální následky. V autoškole se motocyklista naučí spoustu věcí spojených s provozem motocyklu, nicméně zde není prostor na trénování některých situací, které v provozu na reálné silnici běžně nastávají. Ovládání motocyklu sólo a se spolujezdcem atd. Opravdu každý řidič motocyklu či skútru bez výjimky se má co učit a vhodné podmínky nenajde nikde jinde než na „čitelném“ autodromu. Žádná parkoviště s ostrými obrubníky ani letiště s bezmezným prostorem.  Pro výchovu lepších řidičů a řidiček motocyklů potřebujeme prostor pro výuku na bezpečných autodromech a motocyklových polygonech. Určitě nadstavbové tréninky a výuku vnímám jako velmi pozitivní,“ říká Vladimír Mašek, instruktor jízdy na motocyklu, které se podílí i na preventivních akcích týmu silniční bezpečnosti Libereckého kraje.

            Projekt „Motocyklisté, učme se přežít“ si vzal za cíl poskytnout školení 120 začínajícím motocyklistům. Do projektu se zapojil i některé autoškoly, které na kurzy vyslaly své žáky. Samotné kurzy zahrnovaly to nejdůležitější co je zapotřebí procvičovat. Z teoretické části je to technika jízdy, poskytování první pomoci a připomenutí toho nejdůležitějšího z legislativy. V praktické části se pak cvičí hlavně brzdění v různých rychlostech, plynulé přenášení těžiště, průjezd zatáčkou, brzdění v náklonu, výhybný manévr atd. Instruktoři své žáky seznámili s celou řadou maličkostí a individuálních drobností potřebných k ovládání právě jejich konkrétního stroje ať již je to např. skútr, silniční enduro, chopper či supersport.

            „V loňském roce jsme slíbili, že budeme opět hledat možnosti jak kurzy pro motorkáře opakovat. Proto jsme se opět spojili s partnerem na německé straně, kurzy jsme inovovali a v letošním roce další dva zrealizovali pro zájemce zcela zdarma. Po kurzech v loňském roce jsme měli možnost mluvit s účastníky a zjistili jsme, že je celý projekt velmi dobře vnímán a samotné kurzy jsou pro motocyklisty přínosem,“ uvedl Martin Sepp, náměstek hejtmana pro resort dopravy. Do programů přeshraniční spolupráce míří řada dalších projektů zaměřeným na bezpečnost provozu na pozemních komunikacích.

Zpracoval: Ing. Jan Polák, Koordinátor bezpečnosti silničního provozu

Nahoru